اجرای طرح تحول نظام استانداردسازی در یک برنامه‌ی 5 ساله

0

ایلام

سرپرست پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد ایران گفت: طرح تحول نظام استانداردسازی و کیفیت در یک برنامه پنج‌ساله در 9 استان در قالب سه قطب به‌صورت پایلوت اجرا و پس از مشخص شدن نتایج طرح در صورت موفقیت، در دیگر استان‌ها نیز اجرا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، به نقل از روابط عمومی استانداری، مهندس «محمدرضا مروارید» در دیدار با رئیس پژوهشگاه استاندارد کشور و دبیر اتاق ایران و عراق، با تأکید بر صادرات کالای استاندارد در مرز مهران و دستیابی به بازار عراق در رقابت با شرکت‌های بین‌المللی اظهار کرد: باید تلاش کرد با کیفی سازی محصولات رویکردهای نوین استانداردسازی در کشور حاکم شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی استاندارد که رافع یکی از موانع جدی پیش روی صادرات به کشورهای همسایه است، ادامه داد: بر اساس این مصوبه، صادرکنندگان علاوه بر رعایت استانداردهای ملی، ملزم به تولید کالاهایی منطبق با استانداردهای بین‌المللی هستند.

استاندار ایلام بابیان اینکه کلید تحول و توسعه استان در استانداردسازی است، گفت: استانداردسازی باید به مطالبه ملی و مردمی تبدیل و در تولید کالا باید فرآیندهای استاندارد و کیفیت بین‌المللی رعایت شود.

مروارید با تأکید بر اینکه لازمه موفقیت در دادوستدهای بین‌المللی و بازارهای هدف، اعمال خودارزیابی و تضمین کیفیت در تولید و توزیع کالا است، تصریح کرد: باید تلاش کرد تا استاندارد‌سازی به مطالبه مردمی تبدیل شود تا خودکنترلی و خودارزیابی در تولید و توزیع‌کنندگان کالا تقویت شود.

بر اساس این گزارش دکتر «جهانبخش سنجابی» سرپرست پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد ایران گفت: طرح تحول نظام استانداردسازی و کیفیت در یک برنامه پنج‌ساله در 9 استان در قالب سه قطب به‌صورت پایلوت اجرا و پس از مشخص شدن نتایج طرح در صورت موفقیت، در دیگر استان‌ها نیز اجرا خواهد شد.

وی بابیان اینکه با استقرار این طرح در سازمان ملی استاندارد ایران، تغییرات مؤثری درزمینهٔ تحقق حقوق مصرف‌کننده و کیفیت تولید ایجاد خواهد شد و تضمین حقوق مصرف‌کننده در اولویت این برنامه قرار دارد، ادامه داد: در این طرح تولیدکننده ملزم به خودارزیابی و یا خودکنترلی شده تا کالای باکیفیت تولید کند.

وی اضافه کرد: مصرف‌کننده در این طرح به حقوق خود واقف شده و اگر با کالای غیر معتبر و یا فاقد کیفیت روبرو شود می‌تواند از توزیع‌کننده و تولیدکننده شکایت کند.

یک نظر دهید