رفع مشکلات آب در گرو بازنگری‌های کلان است

0

آب

یک مدرس دانشگاه گفت: نیاز است در قیمت آب، تغییر ساختار نهادهای متولی آب و قوانین و دستورالعمل‌های مربوط به بخش آب کشور تغییرات لازم انجام گیرد.

«ابراهیم درویشی» در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: قسمتی از مشکلات مربوط به آب ناشی از اقلیم منطقه‌ای است که کشور در آن قرارگرفته به صورتی که ایران را با اقلیم خشک و نیمه‌خشک می‌شناسند و کشور ما با بارندگی متوسط سالیانه حدود 250 میلی‌متر متأسفانه فقط از حدود یک‌سوم متوسط جهانی بارندگی بهره برده است. این در حالی است که تبخیر (که یکی از مهم‌ترین تلفات آب در کشور است) در آن سه برابر متوسط جهانی است.

وی بابیان اینکه به عبارتی به ذاته دریافتی آب کشور کمتر و تلفات آن بیشتر از متوسط جهانی است، تصریح کرد: مشکل آب کشور مرتبط با اقلیم آنجایی حادتر می‌شود که بدانیم همین مقدار بارش کم هم به‌صورت یکنواخت اتفاق نمی‌افتد. یعنی بارش کشور هم ازنظر زمانی و هم ازنظر مکانی بسیار غیریکنواخت است. درحالی‌که فقط مساحت بسیار بسیار کوچکی از کشور بیشتر از 1000 میلیمتر بارندگی سالیانه دارد و پهنه وسیعی از کشور بارندگی کمتر از 150 میلی‌متر در سال را دارا است و ازنظر زمانی نیز از همین مقدار بارش کم هم، بیشتر آن درزمانی اتفاق می‌افتد که کمتر به آن نیاز داریم یعنی فصول سرد سال و مقدار کمترش در فصولی که نیاز بیشتری به آب‌داریم اتفاق می‌افتد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: با توجه به شرایط بیان‌شده هر عقل سلیمی این انتظار را دارد که به‌واسطه کمبود منابع آب استفاده بهینه‌تری از انجام گیرد ولی مشکل دیگر آب کشور این است که راندمان و بهره‌وری مصرف آن در کشور نسبت به متوسط جهانی و حتی منطقه‌ای هم پایین‌تر بوده و تلفات بسیار زیادی را در مصرف آب کشور شاهد هستیم به‌نحوی‌که بر اساس برخی منابع، تلفات در بخش آب کشاورزی (که حدود 90 درصد از آب کشور را مصرف می‌کند.) حدود 70 درصد و در بخش آب شرب و شهری حدود 30 درصد است و علاوه بر کمبود شدید منابع آب در کشور، نحوه مصرف آب کنونی شایسته کشوری بافرهنگ چون ما نیست.

مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام با تأکید بر اینکه توسعه پایدار کشور نیازمند بازنگری جدی در بخش آب است، ادامه داد: رفع مشکلات آب کشور منوط به برنامه‌ریزی صحیح و مناسب است و علیرغم تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، حل مشکل آب کشور در گرو عزم راسخ و یک نهضت ملی است.

دانشجوی دکتری مهندسی علوم آب راهکارهای حل این مشکلات را در دو بخش فرهنگ‌سازی و ایجاد سازوکارهای لازم عنوان کرد و گفت: نیاز است دراین‌باره ایجاد دغدغه ، انجام آموزش‌های لازم برای مشترکین بخش‌های مختلف و فرهنگ‌سازی عمومی انجام گیرد.

درویشی تأکید کرد: فرهنگ‌سازی بدون ایجاد سازوکار لازم، مطمئناً نمی‌تواند مفید واقع شود زیرا بدون وجود انگیزه لازم نمی‌توان تغییری ایجاد کرد و نیاز است در قیمت آب، تغییر ساختار نهادهای متولی آب و قوانین و دستورالعمل‌های مربوط به بخش آب کشور تغییرات لازم انجام گیرد.

یک نظر دهید